30 kwietnia 2015

Odpalamy piekarniki na tarto- smakołyki!


Tarty. Quiche. Są szybkim pomysłem na dania, które nie wymagają dużego nakładu pracy. Ponadto można je w łatwy sposób modyfikować, poprzez dodawanie różnych składników. Chciałabym, aby w tym miejscu zebrane były różne pomysły na tarty. Możliwości jest nieskończenie wiele. Niech ogranicza Was tylko wyobraźnia!


W sumie to się cieszę, że wybrałyście tartę. To takie wdzięczne ciasto. I zawsze mi wychodzi. No, może poza jednym razem kiedy wylądowało w koszu. I jeszcze tym kiedy zaliczyło bliskie spotkanie z podłogą. Ale pięć minut nie leżało ;) Ponadto przywodzi na myśl miłe wspomnienia. Bo przecież...

... tarta to nie tylko kruche ciasto

Nie chcesz ugniatać? Zroluj. A raczej rozwiń plaster ciasta francuskiego. Dorzuć ulubione dodatki. I w piętnaście minut masz... tartę z ostatniego toczenia ;) Tak sobie nazwałam ostatnią, jak się okazało tydzień później, ciążową zachciewajkę. Jako, że rabarbalove w pełni rozkwitło, to powstała z tego taka kombinacja.

Tarta RR czyli rabarbar i ricotta

1 opakowanie ciasta francuskiego (275g)
1 opakowanie twarogu ricotta (250g)
1 kg rabarbaru
cukier waniliowy
2 łyżki cukru trzcinowego

Ciasto rozwinęłam. Na każdym boku zrobiłam ok. 2cm zakładkę. Ricottę wymieszałam z cukrem waniliowym i rozsmarowałam w środku ciasta. Rabarbar umyłam, posypałam cukrem trzcinowym i podpiekłam ok. 15- 20min./200st. Następnie wystudzony pokroiłam na kawałki o wymiarach szerokości ciasta. Ułożyłam na serowym spodzie, otoczyłam zakładkami i całość zapiekłam w 200st. przez 30- 40min.

P.S. Zamiast ricotty pasuje każdy inny twaróg. Cukier trzcinowy też można zastąpić zwykłym. Moja tarta wyszła mało słodka, ale o to mi chodziło. Jeśli jednak wolicie posłodzić sobie życie, proponuję dodać trochę więcej cukru do sera. Nie wiem jak sprawują się inne owoce. Nie zdążyłam sprawdzić ;)

* * *

Po sentymentalnym intro słów kilka o obiecanym wypiekaniu.

Tematem przewodnim mojego pierwszego kulinarnego wyzwania jest Tarta grzechu warta.

Niezależnie jak ugryziesz temat. Baw się dobrze. I uracz nas ciekawym pomysłem na tartę. Wiem, że trwający obecnie długi weekend majowy nie sprzyja może słodkiemu wypiekaniu. Dodaj zatem przepis na wytrawne quiche, które zaserwujesz do sobotniego grilla ;)

Akcja trwa przez najbliższy tydzień (do 6. maja włącznie).

Możecie dodawać nieskończenie wiele pomysłów. Wystarczy wkleić link odsyłający do Waszych blogów (niebieski przycisk).

Nie ma potrzeby umieszczać banerka wyzwania. Bo go nie ma ;)

Linki nie będą moderowane przez koordynatora akcji. Bo go nie ma ;)

pozdrawiam, bastalena

TOP