3 czerwca 2015

Poradnik blogera #1 Jak dodać profesjonalizmu blogowi założonemu na Bloggerze?

Przemyślałam sprawę dwa miliony dwieście razy i nie zamiaruję póki co blogspota opuszczać. Ani nazwy skracać. Dobrze mi tu. Dobrze mi takTo ja sprzed niespełna miesiąca. I wiecie co? Zdanie to nadal podtrzymuję. Ba, powiem więcej. Nawet się w nim utwierdziłam. Za wysokie wordpressowe progi na bastaleny nogi. A Blogger wcale nie musi być nudny i nijaki. Zakład? Dziś Wam to udowodnię. A raczej udowodni. Nie przedłużając zatem...


Z występami gościnnymi i garścią bloggerowych rad witam na swoim skromnym blogu moje osobiste guru. Bez niej nie miałabym takiego wypasionego szablonu (i drugiego w zanadrzu), kalendarza, którego zawsze zazdrościłam WordPressowcom oraz kilku innych gadżetów (tak, jestem w końcu na Insta, widać mnie ;)). Jeśli zmagacie się obecnie z blog egzystencjalnym pytaniem, Blogspot czy WordPress? Powitajcie czym prędzej autorkę bloga Blokotek, która postara się rozwiać Wasze wątpliwości.

* * *

Panuje opinia, że kolejnym krokiem w stronę profesjonalizmu, tuż po założeniu własnej domeny, jest migracja do skryptu WordPressa na wykupionym hostingu. Jest to tylko część prawdy. Nawet blog postawiony na najlepszym skrypcie nie zaprezentuje się dobrze, jeśli jego szablon będzie słabej jakości. Mam tu na myśli nieodpowiednią kolorystykę, nieczytelną czcionkę, nieprawidłowo dostosowany układ, czy też błędne wyświetlanie poszczególnych elementów. Sama tworzę i udostępniam szablony dla Bloggera, więc wiem, z jakimi przeciwnościami musi spotkać się designer. Z mojego zamiłowania zaczęły powstawać coraz lepsze pozycje i wciąż doskonalę swój warsztat. Zdążyłam zbudować bazę opinii na wiele tematów związanych z blogowaniem.

Nie pozwól sobie narzucić działań, które rzekomo mają sprawić, iż twój blog zrobi kolejny krok na przód w stronę profesjonalizmu. To Ty sam wyznaczasz sobie drogę i podążasz nią, gdyż tak podpowiada ci intuicja i doświadczenie. Jeśli dopiero zaczynasz, korzystaj z rad bardziej doświadczonych blogerów, jednak patrz na nie krytycznym okiem. Nie wszystko to, co mówi ktoś popularny jest stuprocentową prawdą. A jeśli nawet, to wcale nie musi współgrać z twoją wizją. Zamiast bezkrytycznie rzucać się na głęboką wodę zastanów się, czy rzeczywiście tak drastyczna zmiana jest Ci potrzebna i wyjdzie na dobre twojemu blogowi. Nie sztuką jest przejść na WordPressa, kupić dobry szablon i go zainstalować. Sztuką jest natomiast prostego Bloggera przerobić na designerskie cudo, które zachwyca minimalizmem i szykiem jednocześnie. Bo w tym właśnie tkwi istota profesjonalizmu. Zamiast szykować się do ewakuacji, daj szansę poczciwemu Bloggerowi i tchnij w niego nowe życie. Zafunduj mu szablon o dużej estetyce i stonowanych kolorach. Nie szalej. Szaleństwo to domena amatorów, a Ty chcesz zrobić krok do przodu. Zrezygnuj również z nikomu nie potrzebnych dodatków, takich jak liczniki odwiedzin, pogoda, kursy walut, latający kursor, czy innych atrakcji. Nie przesadzaj z bannerami reklamowymi. Nikt ich nienawidzi i zamiast pomóc, tylko ci zaszkodzą. Postaw za to na wtyczkę Facebooka, Google+, utwórz kanał Rss. Boczną szpaltę możesz urozmaicić o parę miniaturek zdjęć z konta na Instagramie. To jest trendy. Przeczytaj szablonowe Must Have i poznaj elementy, które powinien zawierać dobry szablon. Obejrzyj również filmik, jak zainstalować szablon na Bloggerze.

Budowanie wyczucia estetyki trwa czasem latami i jeśli Ty nie masz w tym doświadczenia, lepiej nie zmieniaj kolorystyki pobranego szablonu, bo tylko go oszpecisz. Zbyt intensywne kolory lub ich nieprawidłowe połączenie mogą przyprawić twoich czytelników o oczopląs. Jeśli chodzi o fotografie promujące posty, to są one niezbędne. Nikt nie lubi suchego tekstu. Jeśli nie robisz zdjęć samodzielnie skorzystaj z darmowych banków zdjęć, które umożliwiają wykorzystywanie ilustracji bez konieczności podawania źródła. Ja również utworzyłam własny zbiór, który udostępniam za darmo. Czy zdjęcia muszą być niczym wyjęte z obiektywu fotografa? Niekoniecznie. Nawet aparatem smartfona możesz stworzyć ładne fotki. Jeśli dodatkowo poddasz je delikatnej obróbce w programie graficznym, staną się jeszcze bardziej efektowne. Na moim blogu znajdziesz poradniki, jak krok po kroku nadać ciekawe efekty fotografiom.

Z wyczuciem dobrego smaku człowiek się nie rodzi, tylko nabywa je na drodze doświadczeń. Nie zdziw się, że twoje pierwsze próby w doskonaleniu designu bloga mogą wyjść słabo. Nie zrażaj się jednak. Ja również zaczynałam na tym etapie. Jednak w miarę obserwacji pracy innych sam nabędziesz wiele umiejętności. Obserwuj blogerów, którzy są twoją inspiracją, komunikuj się z nimi. Wielu służy pomocą i radą. Jeśli poświęcisz trochę czasu i wysiłku, twój blog na Bloggerze niczym nie będzie różnił się od tych WordPressowych, a być może stanie się jeszcze lepszy? 

I kiedy twoja konkurencja będzie płacić informatykom za naprawę posypanego skryptu oraz abonament za hosting, Ty uśmiechniesz się i będziesz już pewien, że warto było pójść nieutartym szlakiem. 

* * *

Jeśli Wy też uważacie, że z Bloggera można stworzyć miejsce przyjemne dla czytelnika, łapka w górę?!

pozdrawiam, bastalena

TOP